Origó Nyelvvizsga

Olvasóink értékelése: 0 / 5

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Ebben a részben igyekezni fogunk megosztani Veletek mind azt, amit vizsga szervező helyként mi tapasztalunk.

Ha a vizsgáról szeretnél pontos leírást kapni, akkor tájékozódj az alábbi linken: http://www.onyc.hu/

Épp most is zajlik egy Origó szóbeli nyelvvizsga az iskolánkban német és angol nyelvből.

A szóbeli vizsga 3 részből áll és 12 maximum 15 percig tart. A teremben két vizsgáztató ül, körülöttük sok papír és egy diktafon az asztalon. A vizsgáról minden esetben hangfelvétel készül, ami mindkét félnek megnyugtató kellene, hogy legyen. (Kulisszatitok, hogy a vizsgáztatók sem szeretik a felvételt, meg nyomkodni kell időben az elején, végén, szóval macerás :))

Az első részben

egy kötetlen beszélgetés zajlik az egyik vizsgáztatóval. A kötetlen tényleg a szó szoros értelmében azt jelenti, hogy egy ismerkedős, kérdezz-felelek párbeszéd zajlik. A téma bármi lehet, de azért mindig van lehetőséged, hogy bemutatkozz, és ha ügyes vagy akkor olyan információt „ejtesz“ el magadról, ami felkeltheti a vizsgáztató érdeklődését és egy picit már irányíthatod is ezt a beszélgetést. Tehát bátran beszéljetek magatokról, hiszen elvileg felkészültetek és magatokról nem kérdezhetnek olyat, amit ne tudnátok megválaszolni.

A második rész

sokak mumusa, a képleírás. Két kép közül választasz egyet. Személy szerint nem nagyon kedvelem ezt a megfogalmazást, mert nem igazán képleírás a feladat, hanem a kép alapján egy adott témáról kell beszélgetned. Meg kell mondanom, hogy ebben a feladatban a lányok általában jobbak. A miért nagyon egyszerű. Igen, a lányok mindenről tudnak beszélni, még ha az csak egy szürke épület is a képen. A valós helyzet azonban ennél sokkal árnyaltabb.

A képek impulzusok és asszociációs pontok. A témát te nevezed meg, tehát mikor meglátod az adott képet, azt mondod, hogy a képen ezt és ezt látom, a kép témája szerintem… és itt a lényeg!!! Nagyon sokan követik el azt a hibát, hogy rossz témát neveznek meg, mondjuk olyat, amit nehezebben tudnak visszaadni. Miért is? Légy tudatos. A képen ez és ez van, tehát a téma, amiről beszélni szeretnék… Könnyítsd meg a dolgod, mert a képek csak és kizárólag olyan témákhoz kapcsolódhatnak, amiket tanároddal biztosan átvettél. A felkészülésben arra is érdemes hangsúlyt fektetni, hogy gyakorold, miről mi jusson eszedbe smile Nézegesd a netet és nevezz meg témákat önállóan.

Ha ügyes vagy, akkor kevés kérdést fogsz kapni, ha pedig bizonytalan, akkor tényleg segítő szándékkal többet, hogy tudjanak mit értékelni. Nem baj, ha nem vagy egy cserfes típus, de ha kérdéseket kapsz, akkor azt mindig igyekezz 2-3 mondatban megválaszolni, még akkor is, ha csak annyit mondanál: igen/nem.

Az utolsó részben

pedig egy párbeszédet kell folytatnod az egyik vizsgáztatóval.

A párbeszéd tartalmának pontos leírását magyarul kapod meg. Mikor megkezdődik ez a feladat, a vizsgáztató tisztázza veled, hogy ki milyen szerepben van, tehát ha tegeződtök, akkor az most itt kiderül.

Itt tényleg hétköznapi témák kerülnek elő, mint vendég fogadása, szállás foglalás, egy probléma megvitatása, tanácskérés vagy adás. Széles a skála, de alapvetően ez a vizsga legkötetlenebb része.

Igen, itt bizony még nevetés is elhagyhatja mindenki torkát, mert a cukitól a kedvesen át a nagyon vicces megoldásokig minden előfordulhat.

Törekedj mindig a legegyszerűbb módon kifejezni magad! Ne akarj többet, mint amit valóban tudsz, de azt add elő magabiztosan. Mint az élet számos területén a fellépés fél siker.

Ha szimpatikus ez a felépítés, akkor szóban ez a Te vizsgád wink

Szerző: Bagány Márta - Katedra Nyelviskola Pécs

Iratkozz fel a Hírlevélre

Témakörönkénti Szófelhő